ابوالفضل عباسیان در مصاحبه با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به کشت و آغاز برداشت پسته در شهرستان جاجرم خراسان شمالی اظهار کرد: این شهرستان بنا به شرایط اقلیمی و وضعیت آب‌وخاک، باغداران به میزان هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی خود در جاجرم را به کشت پسته اختصاص داده‌اند. وی با تشریح وضعیت […]

ابوالفضل عباسیان در مصاحبه با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به کشت و آغاز برداشت پسته در شهرستان جاجرم خراسان شمالی اظهار کرد: این شهرستان بنا به شرایط اقلیمی و وضعیت آب‌وخاک، باغداران به میزان هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی خود در جاجرم را به کشت پسته اختصاص داده‌اند.

وی با تشریح وضعیت این اراضی افزود: از مجموع زمین‌های کشاورزی اختصاص‌یافته به کشت پسته در شهرستان جاجرم، هزار هکتار آن غیر بارور و ۴۵۰ هکتار دیگر آن بارور است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جاجرم میزان تولیدات این محصول طی سالیان مختلف را ۴۵۰ تن پسته خشک در هرسال عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد این محصول در بخش مرکزی جاجرم و ۳۰ درصد آن در بخش سنخواست جاجرم کشت و تولید می‌شود.

وی در انتها به خسارت‌های ایجادشده براثر بلایای طبیعی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بارش تگرگ طی سال جاری در بخش مرکزی باعث آسیب رسیدن به ۵۰ درصد اراضی کشت پسته با خسارت ۸۰ درصدی شده که صدمات غیرقابل جبرانی را در امسال برای پسته کاران شهرستان ایجاد کرده است.

شهرستان جاجرم در جنوب غربی خراسان شمالی و حاشیه کویر جاجرم قرارگرفته و در مساحتی قریب به ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع و ارتفاع هزار متر از سطح دریا شرایط مناسبی برای کشت پسته را پدید آورده است.

انتهای پیام/