کمتر از ۵ ماه دیگر تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و  میتوان گفت حوزه انتخابیه قائم شهر،سوادکوه، سوادکوه شمالی،جویبار وسیمرغ   از آغاز محرم،جلسات انتخاباتی  پررنگ تری را به خود دیده و برگزاری جلسات با افراد خاص سیاسی به نشست ها و جلسات خانگی و  دیدارهای عمومی  بدل شده است. در کنار […]

کمتر از ۵ ماه دیگر تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و  میتوان گفت حوزه انتخابیه قائم شهر،سوادکوه، سوادکوه شمالی،جویبار وسیمرغ   از آغاز محرم،جلسات انتخاباتی  پررنگ تری را به خود دیده و برگزاری جلسات با افراد خاص سیاسی به نشست ها و جلسات خانگی و  دیدارهای عمومی  بدل شده است.

در کنار این دیدارها و نشست های انتخاباتی یکی از چالش های کاندیدای احتمالی، احزاب و گروه های سیاسی، جدال بر سر  انتخاب و قرار دادن نام کاندیدای احتمالی به عنوان فرد شاخص حزبی است؛ در این مقال به بررسی نحوه عملکرد و رفتار انتخاباتی مدعیان اصول گرایی در دوره دهم و اقبال آن ها بر قرار گرفتن در لیست حزبی یازدهمین دوره  مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه قائم شهر خواهیم پرداخت.

سرانجامِ انتخابات دهم با پیروزی عبدالله رضیان با کسب بیش از ۶۰۰۰۰ رای در دوره اول  و با شکست دیگر رقبا به مرحله دوم موکول شد.

سید علی ادیانی که به عنوان کاندیدای شناسنامه دار اصولگرایی که در دور اول نتوانست خود را به بهارستان برساند؛ فرصت را غنیمت شمرد و  نشست های مختلفی را  با جریان های اصلاح طلبی و همسو با دولت برگزار نمود و در این راستا جهت کسب نظر و حمایت اصلاح طلبان از هیچ فرصتی و مجالی دریغ ننمود و در کش و قوس های بیشمار توانست بخش قابل توجهی از فعالان و سرشناسان اصلاح طلبی را مجاب به حمایت از خود وا دارد؛ حضور غلامرضا گرزین نماینده حاشیه دار مجلس ششم و اصغر گرزین کاندیدای رد صلاحیت شده مجلس دهم در حمایت  علنی از وی برای همیشه  این سوال را در ذهن مردم و بزرگان اصولگرایی برجای گذاشته که به چه بهایی باید بر  بر کرسی سبز مجلس  نشست ؟؟؟آنهم با زیرپا گذاشتن مرامنامه اصولگرایی و روی برگرداندن از شعارها و گفته های دور اول انتخابات ؟؟؟

دیگر کاندیدای جریان اصول گرایی که ارتباط نزدیکی با جبهه پایداری داشته و دارد کمال علیپور خنکدار در دور دوم رقیب سخت و جدی ادیانی محسوب می گردید؛  علیپور که عنوان نمایندگی مردم در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را یدک می کشید همانند ادیانی در گردش ناگهانی به چپ، در جلسات هماهنگی شورای اصلاح طلبان سردرآورد و برای کسب آرا و حضور متوالی به عنوان نماینده مجلس انتخابات دهم ،تمرکز و توان خود را بر کسب حمایت اصلاح طلبان قرار داد و در این مسیر خود را به رعیت نماینده دوره ششم و هفتم مجلس و کاندیدای شاخص ردصلاحیت  شده اصلاح طلبان نزدیک نمود تا از رقیب همفکر و هم حزبی خود جا نماند.

دور دوم انتخابات دهم با پیروزی ادیانی و شکست علیپور همراه بود که تحلیل و تعبیر کارشناسان دلایل شکست علیپور را وعده دادن های بی مورد به مردم و برخی از مسئولین و حضور مشاوران سطحی نگر و  احساسی می دانند و مصداق بارز آن را شعر خوانی توسط یکی از بستگان سببی علیپور پیرامون جریان فتنه و وارونه جلوه دادن آن توسط ستاد رقیب می دانند.

حال با گذشت از ایام انتخابات دهم و پیش رو بودن انتخابات یازدهم جدال بر سر قرار گرفتن در لیست اصول گرایی بین این دو کاندیدا در حال به اوج رسیدن  می باشد؛ باید منتظر ماند اکنون که گوی اقبال از زمین نامزدهای امتحان پس داده در حال خروج است و  رای دهندگان همانند انتخابات شورای پنجم که منجر به تغییر اکثریت اعضاء شوراهای شهرگردید اکنون نیز  به دنبال تغییر جدی در انتخاب نماینده و وکیل خود در مجلس شورای اسلامی می باشند؛  آیا سران و تصمیم گیران  جریان اصولگرایی رفتار و عملکرد دوره گذشته ادیانی و علیپور را که به تعبیر بسیاری مرامنامه و باورهای اصولگرایی را زیر پا گذاشته بودند تصمیم گیری خود  لحا خواهند  کرد یا خیر ؟؟؟

اگر بخواهیم پرونده کاندیدای اصولگرایی دوره قبل را در این مقال به اتمام برسانیم می بایست از کیوان مرادیان به عنوان رقیب جدی مجلس دهم که توانست با فعالیت انتخاباتی ۴ ماهه بیش از ۲۰۰۰۰ رای کسب نماید نام برد که در این دوره از گزینه های جدی اصول گرایی بوده و جدال سختی برای حمایت از او در بین بزرگان جریان در حال رخ دادن می باشد.
مرادیان در انتخابات دهم نشان داد که برای حضور در مجلس به هر  ریسمانی چنگ نزده و نمی زند و آنچه که در نظرش اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد تهعد به مردم و شعارهای و  وعده هایی ست که در ایام انتخابات بیان داشت .

شفافیت با مردم ، مبارزه با فسادهای اقتصادی و اجتماعی و مبارزه با رانت خواری از جمله شعارهای انتخاباتی مرادیان در دوره دهم بوده که از قضا با حضور فعال در ستاد انتخاباتی آیت الله رئیسی و انتخاب وی به عنوان رئیس ستاد رئیس فعلی دستگاه قضا در شهرستان قائم شهر نشان از باور اکثریت بزرگان جریان اصولگرایی و مردم شریف حوزه انتخابیه به جدیت وی برای تحقق شعارهای انتخاباتیش دارد.

تایید صلاحیت مرادیان در انتخابات گذشته نشان داد که علی رقم حجمه های سنگینی که نسبت به او از سوی دیگر کاندیدای حوزه انتخابیه ایجاد گردید صرفا یک برنامه ریزی  دقیق و حساب شده در راستای تخریب وی در نزد افکار عمومی بوده و در مقابل، تایید صلاحیت وی  و کسب رای قابل قبول مردمی خط بطلانی بر همه تخریب های صورت گرفته بود.

حوزه انتخابیه در دوره یازدهم چهره های دیگر مدعی اصول گرایی را بر خود خواهد دید از جمله حجت الاسلام محمدرضا نواب مدیربنیاد فرهنگی رسانه ای آسمان که ارتباط نزدیکی را با بدنه جریان اصولگرایی کشور به واسطه فعالیت های سیاسی اجتماعی فرهنگی داراست . نواب به واسطه نسبت خویشاوندی با مرحوم آیت ا… اسحاقی خود را داماد قادیکلایی های قائم شهر میداند و امید دارد که به این واسطه وحدت و همدلی را در مردمان قادیکلای بزرگ ایجاد نموده تا همانند دیگر کاندیدای انتخابات  از آرای قومی و قبیله ای بهره مند شود

حال باید منتظر ماند و دید سرنوشت انتخابات یازدهم چگونه رقم خواهد خورد و آیا نامزدهای با انگیزه و کارآمد وارد قوه مقننه خواهند شد؟!